Skip to content ↓

POB 8

Przekraczanie granic: eksperymentalna fizyka wysokich energii ekstremalne stany materii, zaawansowane technologie w detekcji promieniowania, badania i zastosowania transdyscyplinarne

Współczesne badania teoretyczne oraz eksperymentalne z zakresu fizyki są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej zaawansowanych wyzwań badawczych ludzkości. Eksperymenty są prowadzone w najlepszych ośrodkach naukowych w świecie, m.in. w CERN w Genewie, BNL w Stanach Zjednoczonych, GSI w Darmstadt, z udziałem dużych międzynarodowych zespołów naukowych. Celem badań jest odpowiedź na najbardziej podstawowe pytania na temat budowy materii i oddziaływań, zrozumienie mechanizmu tworzenia oraz ewolucji materii i antymaterii (obecnie we Wszechświecie obserwowana jest jedynie materia), zbadanie zachowania materii w ekstremalnych warunkach – na przykład w pierwszych mikrosekundach ewolucji Wszechświata i we wnętrzu gwiazd neutronowych. Aparatura i metody pomiarowe stosowane w badaniach stanowią aktualną granicę rozwoju technologii w zakresie pomiarów w mikroświecie, najwydajniejszych systemów automatyki, elektroniki i ekstremalnie dużych przepływów danych oraz złożonych systemów ich przetwarzania, często w czasie rzeczywistym.

W prace powiązane z prowadzonymi badaniami i ich zastosowaniami zaangażowani są badacze z wielu dziedzin: fizyki, informatyki i telekomunikacji, elektroniki, astrofizyki, biofizyki, inżynierii materiałowej. Zespoły naukowe budują precyzyjne detektory, oparte na najnowszych technologiach wykrywania i identyfikacji cząstek promieniowania. W każdej sekundzie rejestrowane są miliony zdarzeń opisywanych tysiącami danych pomiarowych. Naukowcy opracowują unikalne systemy elektroniczne i informatyczne. W efekcie wdrażane są na dużą skalę nowatorskie rozwiązania w zakresie detekcji i zbierania sygnałów, przetwarzania i transferu dużych strumieni danych, a także nowych technik analizy i maszynowej obróbki danych. Doświadczenie w rozwoju najnowszych technik pomiarowych znajduje zastosowanie w biofizyce, inżynierii materiałowej, inżynierii biomedycznej oraz w systemach informatycznej obróbki danych w sieciach rozproszonych.

Wynikiem prac będzie nie tylko lepsze zrozumienie mikroskopowej struktury materii i jej oddziaływań, ale przede wszystkim dynamiczny rozwój detektorów półprzewodnikowych, wydajnych i szybkich systemów elektronicznych, niezwykle wydajnych systemów i metod informatycznych dla zbierania, transferu, zapisu i analizy gigantycznych ilości danych.

Dziedziny nauki i dyscypliny naukowe

Obszary tematyczne zgodne z klasyfikacją
Subject Categories

(baza Web of Science)

Obszary tematyczne zgodne z klasyfikacją
All Science Journal Classification

(baza Scopus)

2.2 - Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
dyscyplina: automatyka, elektronika i elektrotechnika

2.3 - Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja

6.6 - Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych;
dyscyplina: nauki fizyczne

 

─ Computer Science, Interdisciplinary Applications
─ Engineering, Electrical & Electronic
─ Instruments & Instrumentation
─ Physics, Particles & Fields

 
─ Computer Science Applications
─ Electrical and Electronic Engineering
─ Instrumentation
─ Nuclear and High Energy Physics

Stopka