Skip to content ↓

POB 4

Rozwiązania techniczne: od badań podstawowych, przez modelowanie i projektowanie, aż do prototypów

Celem POB 4 jest rozwijanie szerokiego wachlarza technik matematycznych oraz informatycznych pozwalających opisać, modelować, zrozumieć i sterować procesami zachodzącymi w świecie rzeczywistym. Planowane jest rozwijanie i stosowanie różnorodnych technik i podejść teoretycznych oraz opartych o dane rzeczywiste, a także podejść heurystycznych, wspartych w szczególności metodami sztucznej inteligencji. Takie podejścia wymagają rozwijania warsztatu naukowego w wielu kierunkach i na wielu płaszczyznach. Konieczna jest także zarówno wiedza teoretyczna w zakresie stosowanych narzędzi i najnowszych wyników badań w tym zakresie, jak również ekspercka wiedza praktyczna z zakresu nauk inżynierskich, w których tworzone narzędzia mają znaleźć zastosowanie. Dużą rolę w takich działaniach pełnią matematycy, którzy mają możliwość modyfikacji dostępnych narzędzi teoretycznych, aby były dopasowane do konkretnych zastosowań praktycznych. Nieodzowna jest także ścisła współpraca z przemysłem, bez której nie można zapewnić odpowiednio szerokich zbiorów danych pochodzących z rzeczywistych procesów oraz wykonać żądanej walidacji wyników laboratoryjnych w praktyce. Lukę pomiędzy rozwiązaniami matematycznymi, a ostatecznymi zastosowaniami w przemyśle dopełniają rozwiązania numeryczne oraz kompleksowe systemy informatyczne. Badania w tym obszarze obejmują m.in.

  • Modelowanie deterministyczne rozważanych procesów przemysłowych w oparciu o równania różniczkowe (zwyczajne, cząstkowe, z opóźnieniem);
  • Modelowanie stochastyczne w celu lepszego opisu i prognozowania danych rzeczywistych (modele predykcyjne, statystyczne modele ewolucji procesów, modele oparte na stochastycznych równaniach różniczkowych, metody Monte Carlo);
  • Statystyczną analizę danych, opracowanie nowych miar jakości, budowę nowych narzędzi statystycznych do problemów pochodzących z nauk inżynierskich oraz prognozowanie wspomagające procesy decyzyjne;
  • Analizę niepewności (ang. uncertainty analysis) danych – opracowanie probabilistycznych algorytmów analizy danych, które pozwolą na określenie rozkładów prawdopodobieństwa danych pochodzących z pomiarów oraz pewności pracy urządzeń przemysłowych i sprzętu pomiarowego.
  • Opracowanie nowych algorytmów numerycznych, w tym analizy możliwości obliczeń równoległych (w szczególności obliczenia na procesorach graficznych oraz architekturach hybrydowych), analizy złożoności obliczeniowej rozpatrywanych zadań, konstrukcji oraz analizy błędów, jak i ew. optymalności algorytmów, by obliczenia były matematycznie ścisłe oraz numerycznie efektywne.
  • Metody i usługi efektywnego zarządzania danymi i obliczeniami dużej skali typu AI+HPC w systemach HPC i w heterogenicznych środowiskach chmurowych dla potrzeb systemów inteligentnych, w tym trenowania modeli.
  • Rozwój paradygmatów aplikacji inteligentnych wykorzystujących ciągły i autonomiczny proces uczenia się.
  • Innowacyjne modelowanie procesów z użyciem synergii metod symulacyjnych z inteligencją obliczeniową dla potrzeb efektywnego i elastycznego badania zjawisk i procesów przy wykorzystaniu wysokiej autonomii doboru algorytmów i realizacji badań symulacyjnych na podstawie inteligentnej agregacji danych z monitorowania.
  • Realizację kompleksowych systemów hybrydowych łączących rozwiązania uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w formie tzw. modeli zastępczych (ang. surrogate models) oraz zaawansowanych kosztownych obliczeniowo metod numerycznych.
  • Rozwiązywanie trudnych problemów odwrotnych związanych z zagadnieniem identyfikacji parametrów złożonych, wieloskalowych modeli obliczeniowych z wykorzystaniem dedykowanych, hybrydowych metod optymalizacji i metod analizy wrażliwości.
  • Rozwój podejścia rozszerzonej inteligencji (ang. augmented intelligence) w przemyśle, gdzie częściej stosuje się metody razem z ludźmi, a nie zamiast nich, co jest raczej typowym zastosowaniem sztucznej inteligencji.
  • Konstrukcję i budowę inteligentnych systemów wspomagania podejmowania decyzji.
  • Rozwój metod i algorytmów decyzyjnych; wykorzystanie danych niepewnych w podejmowaniu decyzji; analizę jakości danych decyzyjnych oraz sposoby pomiaru ich jakości.
  • Agregację danych pochodzących z różnych źródeł; modelowanie informacji preferencyjnej; rozwój modeli algebraicznych i hybrydowych służących do modelowania i przetwarzania informacji preferencyjnej.
  • Projektowanie i implementację inteligentnych systemów decyzyjnych na potrzeby przemysłu.
  • Inteligencję obliczeniowa, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w modelowaniu i symulacji systemów oraz tworzeniu systemów inteligentnych.
  • Wykorzystanie inteligencji obliczeniowej w przemyśle.
Dziedziny nauki i dyscypliny naukowe

Obszary tematyczne zgodne z klasyfikacją
Subject Categories

(baza Web of Science)

Obszary tematyczne zgodne z klasyfikacją
All Science Journal Classification

(baza Scopus)

2.2 - Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
dyscyplina: automatyka, elektronika i elektrotechnika


2.3 - Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja


2.7 - Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
dyscyplina: inżynieria materiałowa


6.2 - Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych;
dyscyplina: informatyka


6.3 - Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych;
dyscyplina: matematyka


6.7 - Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych;
dyscyplina: nauki o Ziemi i środowisku

 

─ Computer Science, Artificial Intelligence
─ Computer Science, Information Systems
─ Computer Science, Interdisciplinary Applications
─ Engineering, Electrical & Electronic
─ Geosciences, Multidisciplinary
─ Instruments & Instrumentation
─ Materials Science, Multidisciplinary
─ Mathematics
─ Mathematics, Applied
─ Mathematics, Interdisciplinary
─ Applications Nanoscience & Nanotechnology
─ Nuclear Science & Technology

 
─ Artificial Intelligence
─ Computational Theory and Mathematics
─ Computer Science Applications
─ Decision Sciences (miscellaneous)
─ Information Systems and Management
─ Electrical and Electronic Engineering
─ Materials Science (miscellaneous)
─ Applied Mathematics
─ Computational Mathematics
─ Control and Optimization
─ Discrete Mathematics and Combinatorics
─ Mathematical Physics
─ Modelling and Simulation
─ Theoretical Computer Science
─ Instrumentation
─ Nuclear and High Energy Physics
─ Radiation
 

Stopka